در این مطلب قصد داریم پاسخ جامعی به یکی از سوالاتی که اخیرا به کرات از ما می شود بدهیم و آن این است که عطرهای بدون جعبه که برخی کانال ها و حتی برخی سایت ها بفروش می رسانند آیا اورجینال هستند؟


در ابتدا به چند نمونه سوال از طرف مردم اشاره می کنیم:

1-    عطر بدون جعبه کوکو مادمازل را 400 هزار تومان قیمت گرفتم، آیا به نظر شما این عطر اصل هست؟ فروشنده مدعی است که این عطر، استوک کمپانی بوده و بدون جعبه خرید کرده است.
(توضیح: قیمت کوکو مادمازل شنل در آن زمان 900 هزار تومان بود)


2-    قصد خرید عطر مادمازل ریچی را دارم که همه سایتها حدود 400 الی 450 هزار تومان بفروش می رسانند اما من 200 هزار تومان قیمت گرفتم. فقط فروشنده گفته چون جعبه عطر خراب بوده این عطر بدون جعبه است. آیا اطمینان کنم؟
 

3-    من از جایی کرید اونتوس را 600 هزار تومان ارزان تر از سایت شما خریدم. کمی به بوی آن شک دارم. چطور می توانم بفهمم عطر اورجینال هست؟
(توضیح: بعد از سوال و جوابهای ما مشخص شد عطر را بدون جعبه خرید کرده اند و توجیه فروشنده این بوده که بدلیل مسائل گمرکی و واردات مجبور به وارد کردن عطر بدون جعبه بوده است!!)

 

اینها بخشی از سوال هایی است که بطور روزانه از ما می شود و پاسخ ما به این عزیزان با این پرسش است که شما خودتان چی فکر می کنید؟ آیا اینها اصل هستند؟ آیا جعبه خالی عطر کوکو مادمازل 500 هزار تومان ارزش دارد که در نبود فقط جعبه قیمت آن نصف شود؟ چرا کمپانی بزرگی مانند شنل باید عطر بدون جعبه روانه بازار کند؟ و چطور می شود عطر بدون جعبه سالم از مرز بگذرد و آیا فقط ایراد واردات، جعبه عطر است؟ آیا هر ارزانی غیر قابل متعارفی مشکوک نیست؟

در واقع این سوال ها را خود این افراد باید از خود بپرسند. پاسخ کاملا واضح است. تمام این محصولات تقلبی هستند و هیچ توجیهی برای اصل بودن ندارند.

 

 اما این سودجویان چگونه کار می کنند؟

دو حالت دارد: اول اینکه بطری عطرهای تمام شده را جمع آوری می کنند و درونش را با اسانس آن عطر پر می کنند و حالت دوم اینگونه است که عطرهای تقلبی که تمییز کار شده اند را خریداری می کنند و برای گمراه کردن و تشخیص سخت تر مشتری جعبه آن را دور انداخته و بعنوان عطر اورجینال بدون جعبه بفروش می رسانند.


ذکر چند نکته الزامی است:

1-    بطری عطر مصرف شده خود را حتما شکسته سپس دور بیاندازید.

2-    حتی عطرهای تستر هم دارای جعبه هستند و فقط تا آنجاییکه ما اطلاع داریم 2-3 عطر هستند که تسترشان بدون جعبه است. مانند دلچه گابانا دوان و دوان رز و یا ماین مارک جوزف.

3-    قیمت تسترها حدود 20 درصد ارزان تر از عطر پلمپ آن بوده و تنها فرق آن با عطر اصلی، بسته بندی آن است که جعبه قهوه ای و یا سفید رنگ و بدون سلفون دارد. (البته برخی تسترها نیز درب ندارند). حتما تستر را از فروشگاه و سایتهای معتبر خریداری کنید.

4-    فروش عطرهای بدون جعبه ممکن است استثناء هایی هم داشته باشد. بعنوان مثال فروشنده عطری را بفروش رسانده و مشتری بدلایل خاص خودش آن عطر را نپسندیده و با احتساب کسر خسارت عطر را تعویض می کند. در چنین صورتی فروشنده آن را با این توضیح و با قیمت تستر و حتی چند درصد پایینتر بفروش می رساند. دقت داشته باشید که چنین موردی به ندرت پیش می آید نه مانند برخی سودجویان که آن را به یک بیزینس تبدیل کرده و از عدم آگاهی مردم سوء استفاده می کنند.

5-    برای چندمین بار به این موضوع اشاره می کنیم که عطری که اورجینال نباشد حتما تقلبی است. پس "های کپی" و "درجه یک و دو" در عطر وجود ندارد. قیمت تمام عطرهای تقلبی حدود 50 الی 80 هزار تومان است که معمولا دستفروش ها بفروش می رسانند.

6-    قصد ما تخریب، توهین و یا تهمت زدن به هیچ سایت و یا کانالی نیست اما وظیفه خود می دانیم توضیحاتی را برای آگاهی اشخاصی که اطلاع دقیقی از بازار عطر ندارند بدهیم و مردم خود قضاوت کنند.

7-    عطرتان را از فروشگاه و سایتهای معتبر خرید کنید. معیار سایت معتبر می تواند نماد اعتماد الکترونیکی آن (خصوصا دو ستاره) و قدمت آن سایت باشد.