همانطور که می دانید بر روی عطرها تاریخ تولید و انقضا درج نمی شود. علت اینکه چرا کمپانی ها بر روی عطرهایشان تاریخ تولید درج نمی کنند خیلی واضح نیست، اما چیزی که مشخص است قطعا عطرها یک تاریخ مصرفی دارند که پس از آن کیفیت خود را تا حدود زیادی از دست می دهند.

قصد ما از این مطلب آگاهی رساندن برای این موضوع است.


1-    چطور از تاریخ تولید یک عطر آگاهی پیدا کنیم؟
برای چک کردن تاریخ تولید عطرهای برند فقط کافیست به یکی از دو سایت معتبر زیر مراجعه کنید و پس از انتخاب برند، بچ کد (کد حک و یا چاپ شده زیر جعبه و بطری) عطر را وارد کرده و تاریخ تولید آن را ملاحظه کنید.
نکته اینجاست که از همین روش تا حدود زیادی شما از اصل بودن عطر آگاهی پیدا خواهید کرد.

www.checkfresh.com
www.checkcosmetics.net

 

2-    مدت عمر مفید عطرها 

1-2 عطر پلمپ و باز نشده: مدت عمر عطرهای مصرف نشده و پلمپ در حالت کلی میانگین 5 سال است که البته این موضوع به شرایط خاصی بستگی دارد. مانند: برند عطر، شرایط محیطی و نگهداری عطر (معمولا در دمای معتدل و خشک و کم نور)

2-2 عطر مصرفی و باز شده: معمولا برای عطری که باز شده و مصرف می شود مدت زمان 2 الی نهایت 3 سال برای عطرهای برند با حفظ نگهداری در جای مطلوب، مدت زمان مناسبی است.

چند نکته:

  • گاها با سوال هایی مواجه می شویم که فلان عطر را از جایی خرید کردیم ولی اصلا ماندگاری ندارد، آیا این عطر اصل است؟ پس از بررسی عطر متوجه شدیم که عطر اورجینال بوده ولی تاریخ تولید آن برای بیش از 5-6 سال قبل بوده است.
  • عطرکیش بدلیل عمده فروشی، سرعت چرخش خرید و فروش بالایی دارد و به هیچ عنوان نگران تاریخ تولید عطرها نباشید. (مگر اینکه بدنبال عطر کمیاب و نادر باشید)
  • برخی شرکت های وارد کننده بدلیل اخذ مجوز اجبارا تاریخ تولید محصول را بر روی لیبل خود درج می کنند اما تاریخ دقیق و رسمی تولید آن از شیوه اول براحتی قابل مشاهده است.