یکی از مهمترین مسائل و در واقع دغدغه ی اصلی برای خرید یک عطر تشخیص بین عطر اورجینال از تقلبی است که سوال همیشگی مشتریان و خریدان عطر می باشد. امروزه با توجه به صنعت بزرگ کپی برداری! مخصوصا در تولید عطر، تشخیص این عطرها بسیار دشوار بوده و حتی در مواردی با وجود هر دو محصول اصل و تقلبی در کنار هم تشخیص عطر اورجینال توسط فروشنده نیز مشکل بوده مگر اینکه باز شود. ما در این بخش تجربیات و واقعیاتی که می تواند به خریداران عطر و ادکلن به تشخیص این دو از هم بکند را ارائه می دهیم:

1-     بخش اول: عطر پیش از باز شدن:

1-1 سلفون: اکثر عطرهای تقلبی دارای سلفون بی کیفیت و بسیار نازک بوده که بعضا پوشش سفت و کشیده ای ندارند و از چین و چروک روی سلفون آن قابل تشخیص هستند. این سلفونها در هنگام باز شدن از انتها و یا قسمت بالایی بدلیل نازکی و استاندارد نبودن پاره می شوند و بر عکس محصولات اورجینال براحتی از سلفون خارج نمی شوند.

1-2 رنگ جعبه: تشخیص رنگ جعبه (البته در بعضی از عطرها) فقط در صورتی امکان پذیر است که قبلا آن عطر را داشته و استفاده کرده اید و یا اینکه هر دو عطر اصل و تقلبی در کنار هم باشند تا فرق آن به چشم بیاید. اما بطور مثال رنگ جعبه کوکو مادمازل شنل کمی کرم بوده که در نمونه تقلبی آن رنگ جعبه کاملا سفید است و برعکس آن جیو جورجیو ارمنی مردانه اصل کاملا سفید بوده که در نمونه تقلبی کمی کرم رنگ دیده می شود.

1-3 فونت: نوشته های حک شده روی جعبه نیز مانند رنگ جعبه استثناعاتی دارد که شامل تمامی عطرها نمی شود و تشخیص آن همانطور که ذکر شد در صورت وجود هر دو محصول می باشد اما بطور مثال نام عطر الور اسپرت شانل باید کاملا وسط قرار گرفته باشد و فاصله آن از دو طرف با لبه جعبه به یک اندازه باشد که در نمونه تقلبی آن بدینگونه نیست.

2-       بخش دوم: عطر پس از باز شدن:

2-1 درب عطر: یکی از ساده ترین راهها برای تشخیص عطر تقلبی درب شیشه یا بطری محصولات است. اکثر عطرهای اورجینال دارای درب سنگین و تقریبا آهن ربایی هستند که کاملا با خود شیشه چفت می شوند که در نمونه تقلبی درب آنها بسیار سبک و شل روی عطر قرار می گیرد.

   2-2 کیفیت شیشه و بطری: عطرهای اورجینال معمولا از شیشه باکیفیت و شفافی برخوردار هستند که در نمونه تقلبی آن شیشه کدر و حتی کمی سبکتر به نظر می رسد. (در بعضی موارد بدلیل طراحی فوق العاده مشابه قابل استناد نمی باشد).

   2-3 کد عطر: هر عطر دارای کد خاصی است که شامل عدد و حروف می باشد، بعنوان مثال (B478) که این کد در قسمت انتهای شیشه عطر و قسمت انتهای جلد همان عطر درج شده که حتما باید یکسان باشند.

 4-2  رایحه: آخرین مرحله تشخیص و شناسایی عطر اورجینال رایحه خود عطر هست که در صورت آشنایی خریدار با آن محصول شناسایی آن راحت بوده در غیر اینصورت می توان ذکر کرد که رایحه عطرهای تقلبی بنا به نداشتن کنترل کیفی و استاندارد رایحه ثابتی ندارند و ممکن است یک عطر بوی غلیظ و با ماندگاری بالایی داشته باشد و عطر دیگر با همان نام بوی خاصی نداشته باشد. دقت بفرمایید که معمولا در رایحه عطرهای تقلبی یک نوع ماندگی و کهنگی خاصی وجود دارد که در عطرهای اورجینال عموما شما تازگی و کیفیت بالا و یک طراوت و شادابی احساس خواهید کرد.


در انتها توصیه ما به شما در ابتدا خرید از فروشگاه معتبر و با اصالت است و همینطور به قیمتهای غیر متعارف شک کنید. با یک جستجو در اینترنت، حدود قیمت یک عطر به خوبی مشخص می شود و به هیچ عنوان عطرهای بدون جعبه را به نام عطر اورجینال خریداری نکنید.
 

توضیح: اکثر برندها به دلالیل مختلف که یکی از آنها مبارزه با عطرهای تقلبی است، هر چند سال یکبار پکیج و بسته بندی عطر را تغییر می دهند. بنابراین تغییر گهگاه عطرها و شکل متفاوتشان دلیل بر تقلبی بودن و تغییر در فرمول عطر نیست، که این تغییر را می توانید از وبسایت آن برند استعلام بگیرید.