تغییر رویه برخی برندهای مطرح در تولید عطر

همانطور که در مقالات پیشین به جامع اشاره شده، برندهای مطرح دنیا برای کاهش هزینه های خود و سود بیشتر و همینطور مشکلاتی از قبیل تعهد به سازمان جهانی بهداشت و محیط زیست برای عدم آسیب به محیط زیست و حقوق حیوانات، یک سری تغییر رویه در تولید محصولات عطر و ادکلن خود اتخاذ کرده اند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

1-    رایحه عطر و بعضا ریفرموله کردن عطر

رایحه عطر مهمترین و اصلی ترین بخش عطر است که برای خریداران حساسیت بالایی دارد. در گذشته کمپانی های عطرسازی به این گستردگی و تنوع نبوده و طبیعتا نسبت خریداران عطر با توجه به جمعیت و سبک زندگی افراد نیز کمتر بوده و همینطور سازمان های نظارتی چندانی نیز وجود نداشتند. امروزه بدلیل تکثر برندهای عطرسازی و همینطور تعداد بالای مصرف کنندگان و البته پیشرفت تکنولوژی و به طبع آن افزایش هزینه ها، حساسیت های نهادهای نظارتی بر روی تولیدات عطر جهت حفظ محیط زیست و حقوق حیوانات افزایش یافته است. همانطور که می دانیم، عطرها از مواد طبیعی موجود در کره زمین و همینطور بعظا از حیوانات تولید می شدند که این امر موجب آسیب های جدی به محیط زیست شد. سازمانی به نام ایفرا تشکیل شد تا از تولید عطرهایی که به محیط زیست آسیب وارد می کنند، جلوگیری کرده و بجای استفاده از مواد طبیعی، از مواد جایگزین شیمیایی استفاده کند. البته لازم به ذکر است که نه همه مواد طبیعی، بلکه امروزه اکثر مواد اولیه طبیعی در محیطهای مشخص تولید و پرورش می یابند. همین موضوع باعث شده تا کیفیتی که عطرها در سالیان گذشته داشتند، کمرنگ تر شود. خصوصا در بحث ماندگاری عطر که استاندارد جهانی برای آن تعریف شده است. پیشتر کمپانی ها از اسانس های روغنی در تولید عطرهایشان استفاده می کردند که موجب ماندگاری طولانی آن می شد، اما به همان دلیلی که در بالا اشاره شد و همینطور بدلیل آسیب هایی که بعظا به پوست می رساند، ایفرا استانداردی را برای استفاده از آن در نظر گرفته و همین باعث ماندگاری کمتر عطرها نسبت به سالیان گذشته شده است.

حال نکته مهمی که لازم به ذکر است، برداشت اشتباه خریداران نسبت به ماندگاری عطر است، بدینگونه که اگر عطری ماندگاریش بطور مثال 1 روز کامل بود اورجینال و اگر 4-5 ساعت بود تقلبی است! این در حالی است که بعظا کمپانی های سازنده عطر تقبلی با علم بر این موضوع، بطور غیر استانداردی علاوه بر اینکه عطر بی کیفیت تولید می کنند، از اسانس های چرب استفاده می کنند تا بطور مصنوعی ماندگاری عطر را بالا ببرند. همینطور بعظا سودجویان دیگری که فروشنده عطر هستند، با تزریق اسانس های روغنی درون عطر تقلبی، باعث ماندگاری بیشتر آن می شوند و خریدار را دچار سوء برداشت می کنند! (مطالعه این مقاله را توصیه می کنیم) این شیوه آن موقعی برای سودجویان و سوء استفاده گران راحت تر شد که کمپانی های عطرسازی برای همان دلیل بالا (احترام به محیط زیست) بطری های عطرها را قابل شارژ مجدد کردند، (البته نه همه برندها و نه همه عطرها) که در ادامه این مورد را نیز توضیح خواهیم داد.

2-    تغییرات در ظاهر بطری و بسته بندی عطر

در این مقاله علت های اصلی تغییرات پی در پی ظاهری عطرها را مورد بررسی قرار داده ایم. اما بطور خلاصه، این موضوع چند علت اصلی دارد:

  • صرفه جویی و کاهش هزینه به دلیل اینکه کمپانی قادر نیست همان بطری و یا جعبه را تولید کند.
  • از رده خارج کردن عطرهای تقلبی که با ظاهر قبلی تولید شده اند.
  • قوانین محیط زیستی بدینگونه که از کاغذهای قابل بازیافت برای جعبه عطرها و همینطور بطری های قابل شارژ مجدد جهت دور نریختن شیشه عطر استفاده می شود. 

این بطری ها بدینگونه هستند که والف عطر که پیشتر پلمپ و چسبیده به بطری عطر بوده، به شکل پیچ باز می شود و به راحتی شما می توانید آن را با مایع اورجینالی که بطور فله فروخته می شود، پر کنید. این تغییر برای کشورهای توسعه یافته کاملا موثر و کاربردی است، اما برای کشور ما که اولا مایع اورجینال فله ای عطر وارد نمی شود و ثانیا با وجود سوء استفاده گرانی که این بطری ها را باز کرده و درصدی و یا حتی تماما مایع فیک را درون بطری می ریزند، کاملا غیر کاربردی و دردسرساز شده است!

با نکاتی که در بالا اشاره شد، به وضوح سردرگمی را در خریدار و حتی فروشنده ها خواهیم دید. از طرفی القای این حقیقت به خریدار که اگر تغییری در عطر اورجینال صورت گرفته توسط خود کمپانی بوده و کمپانی های مطرح نیز بعظا به فکر منافع و برداشت موانع خود هستند و از طرف دیگر جلب اطمینان خریدار که فروشندگان واقعی را از سودجویان جدا بدانند، چالش این روزهای فروشندگان عطر اورجینال می باشد.

در انتها برای جمع بندی این مقاله چند توصیه صادقانه می کنیم:

  1. مهمترین بخش خرید عطر، اطمینان به فروشگاه های معتبر است. فروشگاهی که به هیچ عنوان زیر بار وسوسه و سوء استفاده نمی رود. اگر فروشنده ای سوء استفاده گر باشد و شما فرد حرفه ای در تشخیص عطر اورجینال نباشید، او کار خود را به هر طریقی انجام می دهد.
  2. اگر به دنبال عطر اورجینال هستید، الزاما ماندگاری عطر را نباید معیار قرار دهید. عطر اورجینال بدلیل فرآیند تولید، استفاده از مواد با کیفیت و موارد این چنین، گران قیمت است. بعضی از خریداران تصورشان از عطر اورجینال این است که باید 2 روز ماندگاری داشته باشد! (تفاوت های عطر اورجینال با تقلبی)
  3. ما در فروشگاه عطرکیش، هر تغییر ظاهری که در عطرها از طرف کمپانی ایجاد می شود را در تصویر درون سایت اعمال کرده و در بخش نقاط ضعف و قوت توضیحات عطرها، بازخورد شما را نسبت به عطر درج می کنیم. بنابراین چه در بخش نظرات هر محصول و چه با ارسال پیام به ما، عطر خریداری شده خودتان را توصیف کنید تا برای سایرین نیز انتخاب راحت باشد.
  4. با تغییر ظاهری در عطرها، قرار نیست رایحه آن نیز تغییر کند، این موضوع تنها وقتی اتفاق می افتد که عطر، ریفرموله گردد.

اگر به عنوان شخصی که سالها در این صنعت مشغول به کار است بخواهم توصیه ای دوستانه و صادقانه داشته باشم این است که: روی هیچ عطری تعصب نداشته باشید، چرا که تعدد برند، هزینه های بالای تولید، تغییرات محیط زیستی، گاها رکود اقتصادی و ... باعث می شود که کمپانی های سازنده نیز از کیفیت کار خود کم کنند و آنها نیز به تولیدات خود تعصب نداشته باشند! بنابراین بهترین شیوه برای مصرف عطر، تغییر و تنوع در انتخاب عطر است. با تمام این وجود، همیشه گزینه های متعدد و فوق العاده ای برای جایگزین عطری که به نظر کیفیت سابقش را از دست داده وجود دارد.